Pożyczki dla zadłużonych bez sprawdzania baz – co to oznacza dla osoby zadłużonej?

      Możliwość komentowania Pożyczki dla zadłużonych bez sprawdzania baz – co to oznacza dla osoby zadłużonej? została wyłączona

Wśród najczęściej sprawdzanych baz znajdują się BIK, BIG oraz BR. Zdolność i historia kredytowa weryfikowane są w ten sposób zarówno przez banki, jak i większość instytucji pozabankowych. Jak więc można uzyskać gotówkę będąc zadłużonym, skoro informacje o zaległościach w spłacie trafiają właśnie do baz? Prawo polskie wskazuje jeszcze inny sposób na ocenę ryzyka udzielenia zobowiązania, który pozwala stworzyć ofertę właśnie dla osób, które mają zadłużenia.

Z jakich baz korzystają instytucje finansowe?

  1. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej – baza, w której znajdują się informacje zarówno pozytywne, jak i negatywne. Oznacza to, że trafiają tam notatki dotyczące nie tylko opóźnień, ale również rat spłacanych w terminie. Dlatego sprawdzanie BIK może być często korzystne dla wnioskującego.
  2. BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej – baza, w której zbierane są informacje o długach, które powstały nie tylko wobec wierzycieli, jakimi są banki i parabanki, ale też dostawcy energii czy internetu. Do BIG przynależą dodatkowo KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników, ERIF, czyli Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz KBIG, czyli Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.
  3. BR, czyli Bankowy Rejestr – baza prowadzona przez Związek Banków Polskich, w której znajdują się informacje na temat niesolidnych klientów banków, to znaczy takich, którzy w przeszłości mieli problemy ze spłaceniem zaciągniętych zobowiązań.

Pożyczki dla zadłużonych bez sprawdzania baz – na jakiej postawie oceniane jest ryzyko?

Jak już wspomnieliśmy, konieczność oceny ryzyka udzielenia zobowiązania osobie wnioskującej jest obowiązkiem narzuconym przez prawo panujące w Polsce – art.9 z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 Nr 126 poz.715)1. Jednak narzędziem potrzebnym do tej oceny nie musi być baza. O pożyczce dla zadłużonych bez sprawdzania baz w firmie pozyczkalux mówi się, gdy podstawą oceny jest informacja o dochodach w postaci oświadczenia.

1http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/T/D20110715L.pdf