Jak przedłużyć spłatę pożyczki?

      Możliwość komentowania Jak przedłużyć spłatę pożyczki? została wyłączona

Kiedy pożyczkobiorca z różnych powodów nie ma możliwości spłacania pożyczki w terminie, może szukać rozwiązań, które pomogą mu wyjść z trudnej sytuacji. Jednym z nich jest przedłużenie spłaty raty pożyczki, co oferuje większość banków i instytucji pozabankowych. Jak skorzystać z tej możliwości?

Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!

Kiedy płynność finansowa ulega pogorszeniu i pożyczkobiorca zaczyna mieć problem ze spłatą rat w wyznaczonym terminie, zaczyna unikać kontaktu z bankiem. Jest to błędne działanie, ponieważ zdecydowana większość banków pozwala na porozumienie, w wyniku którego warunki podpisanej wcześniej umowy zmieniają się na bardziej dogodne i dopasowane do aktualnej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy. Należy zatem skontaktować się z instytucją, w której zobowiązanie zostało zaciągnięte nim upłynie termin zapłacenia raty. Zaległości mogą bowiem niekorzystnie wpłynąć na decyzję banku.

Złożenie wniosku – czy trzeba zrobić to osobiście?

W przypadku pożyczek online najczęściej wypełnienie formularza również ma formę elektroniczną. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy pożyczkowej i odszukać właściwy wniosek. Decyzję również otrzymuje się w wersji online. Niektóre banki wymagają jednak osobistego złożenia wniosku i wtedy koniecznością jest udanie się do placówki banku znajdującej się w pobliżu miejsca zamieszkania. Pożyczkobiorca może przedłużyć okres kredytowania zmniejszając tym samym comiesięczne raty, ale też w niektórych przypadkach skorzystać z tzw. wakacji od kredytu.

Korzyści tylko dla pożyczkobiorcy?

Przedłużenie okresu kredytowana lub zawieszenie rat na ustalony okres pozwala pożyczkobiorcy stanąć na nogi i podreperować budżet na tyle, by kolejne raty móc spłacać terminowo. Bank również na tym korzysta, ponieważ po pierwsze nie musi zlecać firmie windykacyjnej odzyskania należności, których pożyczkobiorca nie spłaca, a po drugie – przy wydłużeniu spłaty raty pożyczki wzrastają odsetki, przez co ogólny koszt zobowiązania wzrasta. Bank dolicza również opłatę za sporządzenie aneksu do wcześniej zawartej umowy.