Czym jest kredyt w rachunku bieżącym?

      Możliwość komentowania Czym jest kredyt w rachunku bieżącym? została wyłączona

Kiedy przedsiębiorstwo zaczyna mieć gorszy okres i pojawiają się nieznaczne problemy finansowe, właściciel może uniknąć zaciągnięcia pożyczki i skorzystać z innych rozwiązań. Do takich należy kredyt na rachunku bieżącym, który ma zupełnie inne zasady działania niż pozostałe wszystkim znane zobowiązania. Jego specyfika pozwala utrzymać płynność finansową, a do tego zmniejszyć koszt związany ze skorzystaniem z tej formy pomocy banku.

Kiedy przedsiębiorca może wybrać opcję kredytu na rachunku bieżącym?

Choć każdy bank posiada własne wymogi określone wewnętrznym regulaminem, to istnieje kilka zasad ogólnych, które należy spełnić. Pierwszą z nich jest posiadanie rachunku bankowego. Choć to całkiem oczywiste, należy podkreślić, że w wielu instytucjach odmawia się udzielenia kredytu, jeśli konto zostało dopiero założone. Najczęściej wymaganym okresem posiadania rachunku są trzy miesiące. Wyjątkiem od tego są te banki, które dają szansę swoim nowym klientom, jednak wymagają dostarczenia historii rachunku prowadzonego w banku poprzednim. W większości przypadków nie ma również znaczenia to, czy konto jest osobiste czy firmowe.

Dla banku ważna będzie również zdolność kredytowa przedsiębiorcy. Im wyższa, tym większe możliwości. Instytucja może wymagać również wskazania przez przedsiębiorce form zabezpieczenia spłaty kredytu, a także wysokość potrzeb, na które środki kredytu będą przeznaczone.

Jak działa kredyt na rachunku bieżącym?

Zobowiązanie to można określić jako inną formę debetu. Przedsiębiorca może wypłacać środki poniżej aktualnego stanu konta, ale nie przekraczając ustalonego w umowie kredytowej limitu. Za każdym razem, kiedy na konto wpłyną pieniądze, pokryją one środki, które zostały wcześniej wyciągnięte tak, by wyrównać „minus”. Przedsiębiorca może korzystać z wpływów, czyli na bieżąco wypłacać pieniądze znajdujące się poniżej zera i uzupełniać je przez cały okres trwania umowy, czyli najczęściej 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że im mniejsza różnica, to znaczy im częściej kwoty z debetu są uzupełniane, tym mniejsze odsetki.